Małopolska Noc Naukowców 2023 na WMN! Zapraszamy!

Serdecznie zapraszamy Wszystkich do nas na Wydział do budynku A-2 w ten piątek 29 września 2023 w godzinach 19-24 na wspólną Małopolską Noc Naukowców!

A oto co przygotowaliśmy:

Pani Profesor Anna Kula i Pan Doktor Piotr Noga w laboratorium 114a na I piętrze przedstawią pokaz „Świat metali i stopów widziany pod mikroskopem" w ramach którego zaprezentują ciekawe struktury metali i stopów przy użyciu skaningowego mikroskopu elektronowego!

Na I piętrze przed Dziekanatem WMN przedstawi „Wybijanie pamiątkowych żetonów". W ramach tej inicjatywy Uczestnik dowie się jak oraz własnoręcznie wykona swój pamiątkowy żeton Wydziału Metali Nieżelaznych z jednym z piktogramów Małopolskiej Nocy Naukowców. Do pokazu wykorzystywane zostaną matryce stalowe z wygrawerowanymi wzorami, a sam pokaz będzie opierał się na ręcznym wybiciu aluminiowego żetonu za pomocą młotka! Warto dodać, że takie same aluminiowe żetony będzie można własnoręcznie wybić także w Muzeum AGH uczestniczącym w Małopolskiej Nocy Naukowców 2023!

Panowie Doktorzy Piotr Palimąka i Michał Stępień w laboratorium 304 na III piętrze przygotowali pokaz „Granulacja stopionego srebra w wodzie"! Uczestnik zobaczy odlewanie stopionego w temperaturze 1100 stopni Celsjusza srebra wprost do wody, natychmiastową zmianę stanu skupienia, granule o różnorodnych kształtach, które powstają w chwili zetknięcia się stopionego srebra z zimną wodą. Zobaczy również najwyższej czystości kilogramowe monety i sztabki srebra. Dowie się gdzie w Polsce produkuje się czyste srebro.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z nami i naszymi metalami nieżelaznymi!