Wydział Metali Nieżelaznych AGH wspiera wiedzą know-how budowę fabryki profili aluminiowych w Jędrzejowie

W dniu 15 lutego 2023 r. w Centrum Kultury w Jędrzejowie odbyło się uroczyste podpisanie umowy na budowę hali produkcyjnej oraz linii produkcyjnej wyciskania profili aluminiowych dla nowego zakładu pracy w jędrzejowskiej podstrefie Krakowskiego Parku Technologicznego, który zatrudni docelowo kilkaset osób. Inwestorem fabryki jest firma Dom z Klasą z Kielc, natomiast Partnerem naukowym w tym przedsięwzięciu jest Wydział Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie, który opracował innowację procesową w technologii produkcji wyciskanych profili aluminiowych przeznaczonych na systemy architektury budowlanej.

W uroczystości z ramienia Wydziału Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie uczestniczyli dr hab. inż. Beata Leszczyńska-Madej, prof. AGH Prodziekan WMN, która odczytała list gratulacyjny Dziekana WMN Prof. dr hab. inż. Tadeusza Knycha oraz dr hab. inż. Dariusz Leśniak, prof. AGH który jest szefem Zespołu Laboratorium Procesów Wyciskania na Wydziale Metali Nieżelaznych AGH, który współpracuje z inwestorem w zakresie wdrażania innowacji w linii produkcyjnej wyciskania stopów aluminium dla nowych profili budowlanych.

Jak napisał Dziekan WMN Prof. dr hab. inż. Tadeusz Knych w liście gratulacyjnym: „ Jako Dziekan Wydziału Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie pragnę podkreślić i zapewnić, że w Jędrzejowie powstanie nowoczesna fabryka, której projekt został wszechstronnie przeanalizowany pod względem biznesowym, ale przede wszystkim pod względem technicznym i technologicznym. Stąd obecność
na dzisiejszej uroczystości przedstawicieli hiszpańskiej firmy Kautec Solutions - światowego lidera w produkcji linii technologicznych do procesu wyciskania aluminium. Budowana linia technologiczna otwiera szerszy pomysł
na uruchomienie wkrótce kolejnej inwestycji – fabryki do wyciskania profili aluminiowe o architekturze przygotowanej do instalacji paneli fotowoltaicznych. Obydwa projekty wpisują się w najnowsze trendy finansowego wsparcia przez Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki”.

Profesor Dariusz Leśniak dodaje: „To dla nas zaszczyt, że Zespół badawczy z AGH zajmujący się technologią wyciskania stopów aluminium został dostrzeżony na rynku krajowym i zaproszony do współpracy przy budowie tego nowoczesnego Zakładu Produkcyjnego w Jędrzejowie. To jest budujące i potwierdza nasze kwalifikacje w zakresie nowoczesnych technologii materiałowych dotyczących wyciskania aluminium. Jestem dumny, że mogę kierować pracami Zespołu naukowców z Wydziału Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie – przed nami opracowanie wdrożenia prototypowych narzędzi/matryc do produkcji wysokiej jakości profili aluminiowych, które umożliwią między innymi poprawę wydajności i zmniejszenie energochłonności procesu produkcyjnego. Jak zapowiada inwestor przed nami są także prace związane z przygotowaniem projektu pod kolejną inwestycję- drugą linię do wyciskania o większych gabarytach i większym nacisku prasy pod profile aluminiowe połączone z fotowoltaiką na rynki europejskie i arabskie”.

- To będzie pierwsza fabryka tego rodzaju w województwie świętokrzyskim. W naszej fabryce chcemy produkować własne systemy aluminiowe, tak zwane profile zimne i ciepłe. Dzięki współpracy z Akademią Górniczo-Hutniczą przygotujemy wspólnie projekt i mam nadzieję, robić też inne elementy wykonywane z aluminium. Chcemy by nasze produkty przede wszystkim trafiały na polski rynek. W Polsce aluminium jest bardzo często wykorzystywane. Potrzeba go w każdym domu, fabryce czy w samochodzie. Powierzchnia fabryki, która stanie w Jędrzejowie wyniesie około 10 tysięcy metrów kwadratowych. W pełni zautomatyzowana linia technologiczna firmy Kautec Solutions z Hiszpanii w powstającej fabryce będzie średnich rozmiarów, ale przygotowujemy też projekt na większą linię produkcyjną -powiedział Mahmoud Othman z firmy Dom z Klasą, inwestor fabryki.

- Liczymy, że ta inwestycja przyniesie pozytywne efekty. Współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą jest gwarancją, że będzie to produkcja nowoczesna i innowacyjna - powiedział obecny na ogłoszeniu rozpoczęcia budowy fabryki Andrzej Bętkowski marszałek województwa świętokrzyskiego.